HCM Constanța a bătut Reșița și are "undă verde" spre titlul național

1534
Echipa de handbal masculin HCM Constanța a obținut o victorie uriașă în partida cu UCM Reșița, disputată ieri, în deplasare, în cadrul etapei a 18-a a Ligii Naționale. Trupa de la malul mării, antrenată de Zoran Kurteș și Eden Hairi, s-a impus, cu scorul de 26-24, după ce, la pauză, avea avantaj consistent, 12-8.
Cu excepția minutelor din debut, HCM a condus permanent, iar momentul decisiv s-a petrecut în min. 56, când Reșița s-a apropiat la un singur gol, 22-21. Însă, constănțenii au gestionat impecabil finalul de partidă și au câștigat două puncte uriașe, grație cărora nu mai au cum să rateze titlul de campioană.
Pentru HCM, au marcat Csepreghi (7), Toma (6), Dimache (5), Băiceanu (4), Schuch și Nicolae (câte 2). În poartă, Popescu și Stănescu au evoluat foarte bine.
În clasament, HCM Constanța se menține pe primul loc, cu 32 de puncte, urmată de UCM Reșița (26 p), formația lui Aihan Omer rămânând fără victorie în întâlnirile directe cu HCM.