Divizia A la handbal masculin, etapa a zecea

HCDS II a câştigat la Alexandria, CS Medgidia a bătut pe CSM Bucureşti II

121

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud II a câştigat, cu scorul de 36-30, partida cu CSM Alexandria II, disputată în deplasare, în cadrul etapei a zecea a Diviziei A, Seria B.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, astfel că, după 30 de minute, tabela indica egalitate, 16-16. La reluare, „delfinii” au fost mult mai puternici în apărare, atacul s-a achitat bine de sarcini, iar diferenţa a crescut constant, până la 36-30 pentru HCDS II.

La rândul său, CS Medgidia a învins-o, la Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”, pe CSM Bucureşti II, scor 32-28, aceasta fiind a doua victorie a săptămânii pentru formaţia antrenată de Ionuţ Deli-Iorga şi Adrian Georgescu, după succesul de miercuri, cu Dinamo II.

Medgidia a condus tot meciul, intrând la vestiare cu încredere, după ce tabela arăta avantaj de două goluri 15-13. Repriza secundă a curs la fel de bine pentru constănţeni, care au reuşit pe final chiar să se distanţeze la cinci goluri şi să închidă partida, păstrându-şi blazonul de favorită.

Într-o altă partidă a rundei, CSU Piteşti a trecut la limită de CSA Steaua Bucureşti II, scor 27-26, în timp ce întâlnirea HC Buzău II - CS Dinamo Bucureşti II se va disputa luni, 22 noiembrie.

În clasament, CS Medgidia ocupă locul doi, cu 24 de puncte, în timp ce HC Dobrogea Sud II este pe cinci, cu 10 puncte. Lideră este CSU Piteşti, cu 25 de puncte.

Etapa viitoare (sâmbătă, 27 noiembrie), HC Dobrogea Sud II va juca, pe teren propriu, cu CSU Piteşti, în timp ce Medgidia se deplasează la Bucureşti, pentru duelul cu CSA Steaua II.