HC Dobrogea Sud s-a calificat în sferturile Cupei României

365

HC Dobrogea Sud s-a impus, sâmbătă, în deplasare, în fața celor de la CSU Suceava, scor 22-19 (13-7), într-o partidă contând pentru optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin. Pentru cele două echipe, a fost ultimul meci oficial al anului 2016.
Ca și în jocul de campionat, câștigat cu 35-28, dobrogenii au fost cei care s-au aflat la timonă, conducând pe tabelă de la un capăt la celălalt, fără a le oferi vreo șansă adversarilor.

Iată și celelalte rezultate ale opti-milor de finală: Dinamo București - Politehnica Iași 48-35, Potaissa Turda - HC Vaslui 31-30, Politehnica Timi-șoara - HC Adrian Petrea Reșița 31-23, Dunărea Călărași - Minaur Baia Mare 37-32, Steaua București - CSM Făgăraș 23-21, CSM București - CSM Satu Mare 29-27, HC Odorhei - CSM Focșani 39-31.

Sferturile de finală se vor desfășura anul viitor, pe 1 februarie, într-o singură manșă, iar învingătoarele se vor califica în Final Four-ul programat în perioada 20/21 mai.