237
HC Dobrogea Sud s-a calificat în Final Four-ul Cupei României la handbal masculin - hcdobrogea2-1622125214.jpg

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud s-a calificat în turneul Final Four al Cupei României, după ce a învins, cu scorul de 29-24, pe SCM Politehnica Timişoara, într-o partidă disputată joi, 27 mai, la Sala „Rapid” din Bucureşti, contând pentru faza sferturilor de finală.

Un succes obţinut la capătul unui meci pe care „delfinii” l-au controlat de la început până la sfârşit. Constanţa a fost mereu în avantaj şi s-a desprins decisiv în ultimele 10 minute ale primei reprize, când a mărit ecartul faţă de adversari de la două la cinci goluri, pentru 16-11 la pauză.

În partea a doua a jocului, bănăţenii s-au mai apropiat o dată ameninţător, la numai două „lungimi”, 23-21, în minutul 49, după care jucătorii antrenaţi de Djordje Cirkovic şi George Buricea au apăsat pedala de acceleraţie, au gestionat perfect finalul de meci şi s-au dus spre o victorie clară, fără emoţii.

HC Dobrogea Sud: Iancu, Vasile - Nistor 7 goluri (5x7m), Komogorov 6, Ignat 5, Ilie 4, Susanu 2, Buricea 2 (1), Andrei 2, Nikolic 1, Simovic, Chiuffa.

Surpriza competiţiei a venit din cea de-a doua partidă din sferturile de finală, în care CSM Bacău a trecut la pas, scor 32-24 (16-9), de Minaur Baia Mare.

Aşadar, în Final Four au acces HC Dobrogea Sud, CSM Bacău, alături de care vor evolua învingătoarele din partidele Potaissa Turda - Steaua Bucureşti şi CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti. După ce se va stabili „ţintarul” turneului final, prin tragere la sorţi, HC Dobrogea Sud va disputa una dintre semifinale, sâmbătă, 29 mai, la Sala Polivalentă.

Finala este programată duminică, 30 mai, tot la Sala Polivalentă din Bucureşti.

Antrenorul federal Iulian Stamate le-a vorbit copiilor şi tinerilor din două centre educative şi două centre de detenţie, prin intermediul unui webinar din cadrul proiectului „Sport pentru copii şi tineri privaţi de libertate”, derulat de Fundaţia „Terre des hommes”, despre cum sportul poate schimba vieţi. Fostul internaţional a povestit despre copilăria şi cariera sa, i-a sfătuit cum pot învinge tentaţiile şi la cine pot apela pentru a face anumite sporturi odată ce vor fi eliberați.

„Am avut şi eu momente în care credeam că toţi aveau ceva cu mine, însă mi-am dat seama că pot să mă analizez şi să evoluez. Oamenii specializaţi vă pot deschide ochii şi mintea în multe feluri. Vă recomand să vorbiţi între voi şi să fiţi sinceri unii cu alţii”, le-a spus fostul handbalist.

Fiind impresionat de dialogul cu ei, împreună cu Federaţia Română de Handbal, Iulian Stamate a decis să facă o donaţie semnificativă de mingi acestor centre, aşa încât ei să poată face activităţi sportive atunci când restricţiile sanitare le vor permite.