222
HC Dobrogea Sud, antrenamente în formulă completă. „E greu cu pauze lungi între etape” - hcdobrogea-1615909896.jpg

Săptămână intensă de pregătire pentru handbaliştii de la HC Dobrogea Sud. Reveniţi de la loturile naţionale, „delfinii” trag tare la antrenament, pe parchetul Sălii Sporturilor, următorul obiectiv fiind victoria în partida de campionat cu CSM Bucureşti.

Antrenorul HC Dobrogea Sud, Djordje Cirkovic, i-a avut sub comandă la şedinţa preparativă de marți şi pe internaționalii Daniel Vasile, Gabriel Ilie, Fabio Chiuffa și Irakli Chikovani. Nebojsa Simovic era deja de luni prezent la datorie, după ce a jucat alături de colegii din naţionala Muntenegrului contra Suediei, în preliminariile EURO 2022.

Și portarul Ionuţ Iancu a reintrat, de câteva zile, în programul de antrenamente, după perioada de izolare, el ratând meciurile naționalei cu Kosovo, fiind infectat cu virusul Covid-19.

„Avem aproape o săptămână de antrenamente cu echipa completă. E greu cu pauze lungi între etape și fără meciuri amicale. Cum poți să intri în formă? Din 4 februarie, am jucat doar cu Reșița, un meci prea ușor. Acum ne așteaptă un meci foarte greu cu CSM București, pe 23 martie. Dar asta este situația, nu trebuie să ne plângem. O să intrăm cu ambiție la meci, vrem să câștigăm”, a declarat, pentru site-ul oficial al clubului constănţean, antrenorul Djordje Cirkovic.

Meciul HC Dobrogea Sud - CSM Bucureşti, contând pentru etapa a XIX-a a Ligii Naţionale, este programat marți, 23 martie, de la ora 15.50, în Sala „Lascăr Pană” din Baia Mare. Echipa constănţeană va face deplasarea cu trenul.

Iată programul de săptămâna aceasta al handbaliştilor de la HCDS: miercuri - ora 10.00, sală forță, ora 18.00, Sala Sporturilor; joi și vineri - ora 18.00, Sala Sporturilor; sâmbătă - ora 15.00, Sala Sporturilor; duminică - ora 13.00, Sala Sporturilor, ora 17.00, plecare cu trenul la Baia Mare.

Fabio Chiuffa s-a calificat cu naționala Braziliei la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după a doua victorie obținută de reprezentativa sud-americană în turneul preolimpic de la Podgorica.

După succesul clar contra Coreei de Sud, Brazilia a întâlnit în meciul decisiv o rivală de pe continent, Chile. Duelul sud-american a fost un veritabil thriller: Chile a condus la pauză cu 17-11, dar Chiuffa & comp au întors rezultatul în repriza secundă și s-au impus la final cu 26-24. Extrema dreaptă de la HC Dobrogea Sud a marcat trei goluri pentru învingători.

Cum Norvegia și-a respectat blazonul și a învins Coreea de Sud, câștigând turneul cu maximum de puncte, Brazilia și-a asigurat locul secund, cu patru puncte, și totodată biletele pentru JO de la Tokyo.

Tinerii handbalişti Daniel Paraschiv, George Ștefan și Pavlov, de la Dobrogea Sud, au făcut parte din naționala de cadeţi a României în victoria contra Serbiei, de la Timișoara. În primul meci amical al anului, tricolorii din generația 2004/2005 s-au impus cu scorul de 30-26 și s-au revanșat pentru singura înfrângere suferită până acum, în 2019, în fața plavilor.

„O generație de excepție, jucători cu caractere puternice, care își doresc să câștige fiecare meci”, a declarat antrenorul federal Gabriel Florea.