Liga Națională de handbal masculin

HC Dobrogea Sud a trecut de HC Vaslui și este cu gândul la play-off

141

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța s-a impus, cu scorul de 36-28 (18-16), în fața celor de la HC Vaslui, la Sala Sporturilor, în etapa a XXV-a a Ligii Naționale.

Oaspeții nu au putut ține ritmul impus de constănțeni decât o repriză. Antrenorul gazdelor, Sandu Iacob, a schimbat liniile în repriza secundă și acest lucru s-a văzut imediat. Golurile au curs pe bandă rulantă în poarta vasluienilor și nu s-a mai pus nicio secundă sub semnul întrebării câștigătoarea.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat: Laurențiu Toma (6), Stevan Vujovic (5), Mladen Rakcevic (4), Zoran Nikolic (3), Dalibor Cutura (3), Nikola Crnoglavac (3), Ionuț Nistor (3), Dejan Malinovic (3), Vencel Csog (2), Mihai Rohozneanu (1), Dragoș Soare (1), Predrag Vujadinovic (1) și George Buricea (1).

Astfel, se așteaptă ultima etapă pentru a se stabili ierarhia finală a sezonului regulat și a se cunoaște cele patru dueluri din sferturile de finală ale play-off-ului. HC Dobrogea Sud nu mai poate pierde locul șase, însă poate urca o poziție, dacă CSM București pierde pe terenul Dunării Călărași, iar dobrogenii se impun în fieful Stelei București, joi, 12 aprilie.

"Meciul cu Steaua este mai mult sau mai puțin important. Trebuie să nu uităm că la trei zile distanță jucăm un meci extrem de important, primul meci eliminatoriu din sferturi. Acolo trebuie să dăm totul", a declarat antrenorul Sandu Iacob.

Clasament: 1. Steaua (58 p),
2. Potaissa Turda (54 p), 3. Politehnica Timișoara (53 p). 4. Dinamo București (53 p), 5. CSM București (52 p), 6. HCDS (49 p), 7. Dunărea Călărași (43 p), 8. CS Minaur Baia Mare (28 p).