HC Dobrogea Sud a pierdut finala mică a Ligii Naționale. Scandal în ultimul minut!

287
HC Dobrogea Sud a pierdut finala mică  a Ligii Naționale. Scandal în ultimul minut! - hcdobrogea-1496854956.jpg

HC Dobrogea Sud Constanța a fost învinsă, ieri, în deplasare, de HC Potaissa Turda, scor 26-27 (17-13), în meciul decisiv al finalei mici din Liga Națională și pierde șansa, astfel, să pună mâna pe medaliile de bronz.

Jucătorii antrenați de Aihan Omer au condus pe toată durata partidei, chiar și la cinci goluri, însă au fost egalați pe final și îngenunchiați cu doar un minut înainte de final.

La ultimul atac al constănțenilor, arbitrii opresc jocul pentru un presupus fault în atac al lui Dusko Celica, moment în care banca tehnică a constănțenilor ia foc. Gazdele repun mingea în teren, dar cu opt secunde înainte de final, președintele-jucător, Ionuț "Rudi" Stănescu își scoate coechipierii afară din teren, în semn de protest pentru maniera de arbitraj a celor doi arbitri.

Spiritele se încing, iar după câteva minute de parlamentări, jucătorii HCDS-ului revin pe teren. Nu și Ionuț "Rudi" Stănescu, portarul constănțean fiind eliminat, la ultima sa prezență ca jucător de handbal.

Meciul se încheie, iar Turda ocupă a treia poziție a Ligii Naționale, sezonul 2016/2017.