Handbal / Vâlcea, repriză secundă de senzaţie cu Bera Bera, în EHF European League

136
Handbal / Vâlcea, repriză secundă de senzaţie cu Bera Bera, în EHF European League - 25670596950392097427799205646614-1636878819.jpg

Echipa feminină de handbal SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus, cu scorul de 34-28 (13-16), în faţa celor de la Super Amara Bera Bera, într-o partidă disputată pe teren propriu, contând pentru prima manşă a turului al treilea preliminar al EHF European League.

După un început catastrofal, în care formaţia spaniolă a condus cu 7-1 (min. 9), Vâlcea a început cursa de recuperare, iar în repriza a doua a avut o evoluţie senzaţională, asigurându-şi victoria la o diferenţă de şase goluri.

Pentru echipa antrenată de Bent Dahl au marcat Asma Elghaoui 8 goluri, Irina Glibko 10, Kristina Liscevic 6, Olga Gorşenina 4, Cristina Florica 3, Mireya Gonzalez Alvarez 1, Evghenia Levcenko 1, Bobana Klikovac 1.

Manşa secundă este programată pe 20 noiembrie, la San Sebastian, câştigătoarea „dublei” calificându-se în grupele competiţiei.