98
Handbal / SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European League - 1-1644146470.jpg

Echipa feminină de handbal SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European League, după ce a reuşit cea de-a treia sa victorie consecutivă în Grupa D a competiţiei europene: 32-27 (12-12) cu echipa franceză Chambray Touraine Handball, într-o partidă disputată, sâmbătă, la Sala Sporturilor „Traian”.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea, au înscris Asma Elghaoui 8 goluri, Irina Glibko 8, Zeljka Nikolic 5, Kristina Liscevic 3, Cristina Florica 3, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Daria Bucur 2, Bobana Klikovac 1.

În celălalt meci din grupă, Viborg HK a spulberat-o pe Vaci NKSE, scor 42-21.

Viborg HK ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, 6 p (3 j), Chambray Touraine Handball, 2 p (4 j) şi Vaci NKSE, 0 p (4 j).

Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

SCM va disputa următoarele două meciuri cu Viborg, pe 13 februarie, acasă, şi pe 16 februarie, în deplasare.