257
Handbal / România - Muntenegru 23-34: Handbalistele au ratat calificarea la JO 2012 - radut11-1338044967.jpg
Naționala feminină de handbal a României a ratat calificarea la JO 2012, după ce a pierdut meciul cu selecționata Muntenegrului, scor 23 - 34, la turneul preolimpic de la Lyon. România a pierdut și primul meci, cu Franța, și mai are de jucat cu Japonia.
Radu Voina, selecționerul României, a anunțat înainte de turneul preolimpic că va părăsi banca tehnică a echipei naționale în cazul în care va rata calificarea la JO 2012. Cel mai probabil, Voina își va da demisia în zilele următoare.

La ultima Olimpiadă, de la Beijing (2008), România a fost eliminată în sferturile de finală de Ungaria.

Doar trei minute a durat jocul bun al României în meciul decisiv cu Muntenegru. La scorul 2-2, tricolorele au pierdut trei atacuri consecutive, iar adversara s-a detașat la 2-4 (min. 5). Katarina Bulatovici a fost imposibil de oprit, deși a marcat cinci goluri după aceeași schemă, neblocată de nimeni din apărarea României (4-8, min. 10). Muntenegru a condus apoi cu 4-9 și 5-12 (min. 16), tricolorele au avut o revenire, 8-12 (min. 20) și 12-15 (min. 28) și datorită intervențiilor Mirelei Nichita. La pauză, 13-17.

În minutul 27, România a pierdut-o pe Patricia Vizitiu, care s-a accidentat grav la genunchiul stâng, după ce a fost împinsă în ofensivă de Katarina Bulatovici.

În repriza secundă s-a refăcut diferența maximă de șapte goluri, care a fost și depășită, 14-21 (min. 35) și 15-24 (min. 39), apărarea României fiind prea pasivă în fața asaltului muntenegrean. Jucătoarelor antrenate de Radu Voina nu le-a mai ieșit nimic până la final (18-27, min. 47), care a fost unul trist, mai ales pentru suporterii conaționali ce le-au încurajat permanent din tribune. Muntenegru a acumulat 4 puncte, a obținut calificarea la JO, în premeră, iar România are 0 puncte, după două zile și doar șanse teoretice să mai prindă "biletele" de Londra.

Marcatoare:

România – Nechita 6 goluri, Ardean-Elisei 6, Ani-Senocico 4, Druțu 3, Brădeanu 2, Vizitiu 1, Manea 1

Muntenegru – K. Bulatovici 7 goluri, Popovici 6, Radicevici 5, Djokici 5, Savici 4, Miljanici 3, Knezevici 2, Nikcevici 1, Lazovici 1.

În primele meciuri de la Lyon, Muntenegru a învins Japonia, scor 30-24 (14-13), iar Franța a dispus de România, cu 24-19 (12-9). Sâmbătă mai este programată partida dintre Japonia-Franța, iar duminică cele dintre România-Japonia (15.15) și Franța-Muntenegru. Primele două clasate vor obține calificarea la JO de la Londra. Alte două turnee similare se dispută la Guadalajara (Spania) și Aalborg (Danemarca).

Tragerea la sorți a grupelor turneului olimpic va avea loc în 30 mai, la Londra. La turneul final vor participa 12 echipe, șase dintre acestea fiind deja calificate: Norvegia, Marea Britanie, Suedia, Brazilia, Angola și Coreea de Sud.