183
Handbal feminin / Naționala României a pierdut și medalia de bronz la Campionatul European - handbal-1544971123.jpg

Naționala României a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 24-20 (15-8), în meciul pentru locurile 3-4 la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franța, duminică, la Paris.

"Tricolorele" au pierdut pentru a doua oară în fața Olandei, care a condus chiar și la 8 goluri. Fetele lui Ambros Martin s-au trezit târziu, iar batavele au gestionat perfect sfârșitul meciului.

Turneul final din Franța e fără doar și poate unul reușit, chiar dacă pe moment dezamăgirea e mare că nu s-a putut mai mult contra Rusiei. Asta și pentru că tricolorele au obținut biletele și pentru Campionatul Mondial din 2019.

Conform regulamentului, cele mai bune 3 echipe de la Campionatul European ajung și la Mondiale. Cum Franța a obținut deja biletele pentru competiția din Japonia, fiind deținătoarea trofeului, atunci România, Olanda și Rusia vor fi și ele prezente în Asia.