181
Handbal feminin, Liga Campionilor / CSM București, învinsă de Krim Ljubljana în penultimul meci din Grupa Principală (scor 23-22) - curea-1551545227.jpg

Campioana României la handbal feminin, CSM București, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formația Krim Ljubljana, cu scorul de 23-22 (12-11), în penultimul meci din grupa a II-a a Ligii Campionilor, scrie News.ro.

Pentru CSM au marcat Curea 9 goluri, Lazovic 5, Omoregie 3, Cvijic 3, Radicevic 1, Manea 1, iar de la gazde s-a remarcat Stanko 8 reușite.

În urma rezultatului, CSM București rămâne cu 10 puncte, pe locul 3, iar Krim, cu 5 puncte, rămâne pe locul 5 în grupă.

Celelalte două partide ale etapei se vor juca între Gyor – FTC Budapesta (sâmbătă) și Thuringer HC – Vipers (duminică).

Gyor, CSM București, Vipers și FTC Budapesta au obținut anterior calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în care vor lupta cu primele patru clasate din Grupa Principală I, eliminatoriu, pentru un loc la Turneul Final Four.

Rezultatele CSM București în grupa a II-a sunt: 27-36 și 25-27 cu Gyor, 32-26 cu Krim și 38-30 cu Thuringer.

În ultimul meci din grupă, CSM va juca pe teren propriu, în 8 martie, cu Thuringer HC.

CSM București s-a calificat în grupa principală II, după următoarele rezultate în grupa preliminară D: 36-31 și 34-28 cu FTC Budapesta, 28-30 și 32-24 cu SG BBM Bietigheim, 29-27 și 26-31 cu Vipers.

Meciurile din grupele principale au loc între 25 ianuarie – 10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi în 5-7 aprilie (turul) și 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.

În ultimele două sezoane, CSM București a obținut medalia de bronz a competiției, după ce în 2016 cucerea trofeul, și se află la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor.