245
Handbal / Deşi au pierdut, tricolorii, repriză secundă excelentă în meciul cu Suedia - handbalonline611-1604653269.jpg

Reprezentativa masculină de handbal a României a fost învinsă de naţionala Suediei, scor 30-33 (12-20), în primul său meci din Grupa a 8-a din faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2022.

Prima repriză a meciului disputat joi seară, la Partille, a fost dominată cu autoritate de scandinavi, 20-12 arătând tabela la pauză. La reluare, Suedia s-a desprins la 10 goluri, 24-14 (min. 35), avantaj suficient pentru a-şi conserva victoria, în ciuda revenirii remarcabile a tricolorilor, care s-au apropiat la trei goluri şi au avut două ocazii de a veni chiar la două „lungimi” în spatele Suediei, ratate însă.
Portarul Ionuţ Iancu, de la HC Dobrogea Sud, a apărat senzaţional în repriza a doua, iar România speră îndreptăţit să treacă de Muntenegru, în meciul al doilea.

România (selecţioner Rareş Fortuneanu): Gabriel Dumitru 6 goluri, Călin Căbuţ 4, Gabriel Bujor 4, Nicuşor Negru 4, Cristian Ghiţă 4, Alex Csepreghi 3, Marius Sadoveac 3, Andras Szasz 1, Dan Racoţea 1.

În celălalt meci din grupă, Muntenegru a dispus la pas de Kosovo, scor 32-25.

Duminică, 8 noiembrie, România va juca, la Baia Mare, cu Muntenegru.