Halterofilii de la CS Farul au cucerit nouă medalii la Naționale

111

La Onești, s-a desfășurat, recent, etapa finală a Campionatului Național de haltere pentru tineret, unde CS Farul a obținut nouă medalii - cinci de aur și patru de argint.

Mariana Dumitrache a reușit să cucerească titlul de campioană la toate cele trei probe (smuls, aruncat, total), în limitele categoriei de 63 kg, tot pe prima treaptă a podiu-mului urcând și Alexandra Dumitrescu (75 kg), dar doar la două probe (aruncat și total), iar la smuls, a fost pe locul doi. Trei medalii de argint a câștigat și Iulia Mocanu, la categoria +75 kg.

Sportivii sunt pregătiți de antrenorii Angheluș Beșleagă și Mariana Dumitrașcu.

CS Farul a fost reprezentat la această competiție de șapte sportivi: Bianca Dumitrescu, Iulia Mocanu, Alexandra Du-mitrescu, Cătălina Chicio-reanu, Mariana Dumitrache, Cosmin Sava și Ionuț Con-stantin.