Halep pierde duelul cu Kerber. Tecău, în sferturi la Basel

243

Jucătoarea de tenis Simona Halep a fost învinsă de germanca Angelique Kerber, liderul mondial, scor 6-4, 6-2, ieri, într-o partidă din Grupa Roșie a Turneului Campioanelor, din Singapore.

Constănțeanca a acumulat după primele două partide o victorie (cu Madison Keys) și o înfrângere (cu Kerber), fiind obligată acum să câștige partida contra slovacei Dominika Cibulkova pentru a se califica în semifinalele turneului asiatic.

Halep va juca cu Cibulkova, joi, de la ora 14, partida fiind transmisă de Digi Sport 1 și Dolce Sport 1.

Perechea formată din tenismanul constănțean Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Basel (Elveția), dotat cu premii totale în valoare de 1.701.320 euro, după victoria, scor 6-3, 3-6, 10-3, cu argentinienii Federico Delbonis și Guido Pella.

Pentru a ajunge la Turneul Campionilor, ce va avea loc în Marea Britanie, cuplul româno-olandez este obligat să câștige turneul elvețian.