Liga Naţională de baschet masculin

„Gladiatorii din Tomis”, răpuşi pe final de meci

130

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanța a fost învinsă şi în cel de-al doilea meci din cadrul turneului de la Târgu Jiu. Chiar dacă au avut o atitudine schimbată în bine comparativ cu întâlnirea precedentă, pierdută (59-86) în faţa gazdelor de la CS Municipal Târgu Jiu, „Gladiatorii din Tomis” s-au înclinat şi în faţa CSM-ului Galaţi, scor 69-75.

Partida a fost una echilibrată, primul sfert a aparţinut formaţiei de la Dunăre (18-16), cel secund, constănţenilor (23-21), aşa că, la pauza principală, tabela indica egalitate, 39-39. Jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici și Vladimir Mihai au ţinut ritmul până spre final, când CSM Galați s-a distanțat la două posesii, după o serie de atacuri ale Constanței care nu și-au găsit finalitatea.

De la BC Athletic Neptun, s-au remarcat americanul Siler Joseph Schneider (22 puncte), Mario Adrian Lazăr (10 recuperări) şi Cristian Ionel Mâinea (patru pase decisive).

Iată şi alte rezultate înregistrate în partidele rundei: ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - CS Dinamo Bucureşti 79-63 (formaţia ardeleană şi-a trecut astfel în palmares cea de-a 21-a sa victorie în tot atâtea meciuri în campionat), CS Municipal Târgu Jiu - CSO Voluntari 80-99, SCM Timişoara - CS Municipal Focşani 93-68, CSA Steaua Bucureşti - SCMU Craiova 78-85.

În clasament, BC Athletic Neptun ocupă locul 13, penultimul, cu 26 de puncte. Lideră este ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca (42 puncte, 21 jocuri), urmată, în ordine, de CSO Voluntari (42 p, 24 j), BC CSU Sibiu (38 p, 21 j) şi CSM CSU Oradea (37 p, 21 j).

În Liga Naţională de baschet masculin, urmează câteva săptămâni de pauză, iar sezonul regulat va fi încheiat chiar la Constanța.