Gimnastică artistică: România a cucerit nouă medalii la Europenele de la Sofia

109
Gimnastică artistică: România a cucerit nouă medalii la Europenele de la Sofia - h51371416949d31475f-1400421685.jpg

Echipele de senioare și junioare ale României au câștigat în total nouă medalii (2 de aur, 5 de argint și 2 de bronz) la Campionatele Europene de gimnastică artistică feminină de la Sofia (14-18 mai).

Concursul s-a încheiat duminică cu finala de la sol la senioare, în care Larisa Iordache a câștigat medalia de aur, cu 14,800 puncte (6,100 pentru dificultate și 8,700 pentru execuție), la egalitate cu Vanessa Ferrari din Italia, iar Diana Bulimar a ocupat locul patru, cu 14,400 puncte (5,800 pentru dificultate și 8,600 pentru execuție). Medalia de bronz a revenit elvețiencei Giulia Steingruber, cu 14,500 puncte.

Larisa Iordache a mai câștigat duminică o medalie de argint în finala de la bârnă, cu un total de 14,800 puncte, și una de bronz la sărituri, cu 14,886 puncte.

La acestea se adaugă cea mai prețioasă medalie, cea de aur obținută sâmbătă în finala pe echipe, în care România a cucerit pentru a șaptea oară titlul de campioană a Europei, transmite Agerpres.