Gheorghe Tadici: "Ratarea calificării, o mare dezamăgire!"

212
Gheorghe Tadici:

Antrenorul naționalei feminine de handbal a României, Gheorghe Tadici, a declarat, ieri, că ratarea calificării în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia este o dezamăgire mare pentru toată lumea, inclusiv pentru el, deoarece avea alte așteptări. Naționala României a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia, duminică seară, de Polonia, care s-a impus cu scorul de 31-29 (13-17). Înfrângerea a însemnat, totodată, și eliminarea României din competiție, în condițiile în care nu se mai joacă meciuri de clasament final. Tadici a făcut o scurtă "radiografie" a partidei cu Polonia, în care România a avut avans chiar și de cinci goluri. "Am avut probleme la capitolul fizic, în primul rând. După minutul 48, s-a văzut clar că polonezele ne-au depășit fizic și, atunci când ai atât de multe ratări de la 6 metri și primești așa ușor gol în apărare, e normal că n-ai cum să reziști. Îmi pare rău, e păcat de munca depusă, toți regretăm, fetele și noi cei din jurul lor. Din păcate, nu am putut gestiona cu toții situația. Îmi asum și eu răspunderea", a afirmat Tadici, pentru Mediafax. Selecționerul a făcut referiri și la starea psihică a jucătoarelor după eliminarea de la Mondiale, tricolorele revenindu-și cu greu după meci. "Au fost foarte afectate, sunt și acum. Și-au dorit, au avut și ele visurile lor, așa e în marea performanță, dar le-au văzut năruite. Nici acum nu-și pot explica ce s-a întâmplat, încă nu le vine să creadă. Dacă ne uităm pe statistici, cifrele ne spun multe. Avem 9 goluri din 20 de aruncări la poartă de la 6 metri, deci 11 ratări, dar și 6 goluri primite în superioritate numerică. Atunci când ajungi în faza KO a unei asemenea competiții, plătești asemenea greșeli", a spus Gheorghe Tadici.