Germanul Arnd Peiffer – campion olimpic la sprint. Cornel Puchianu – locul 60

138
Germanul Arnd Peiffer – campion olimpic la sprint. Cornel Puchianu – locul 60 - image201802112227914741arndpeiff-1518423869.jpg

Sportivul german Arnd Peiffer a cucerit, duminică, medalia de aur în proba masculină de sprint (10 km) a concursului de biatlon din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la PyeongChang (Coreea de Sud), în timp ce românul Cornel Puchianu a ocupat locul 60.

Peiffer a fost cronometrat cu timpul de 23 min 38 sec 8/10, devansându-i în clasamentul final pe cehul Michal Krcmar, cu 4 sec 4/10, și pe italianul Dominik Windisch, cu 7 sec 7/10, etc.

Germanul, cvadruplu campion mondial, a profitat de forma slabă arătată de francezul Martin Fourcade (dublu campion olimpic la Soci), clasat doar pe locul 8, și e norvegianul Johannes Boe, clasat pe 31, și a produs surpriza.

Germania obținuse aurul și în proba feminină de sprint, prin Laura Dahlmeier.

Peiffer și Krcmar au fost singurii biatloniști care nu au ratat ținta într-o probă desfășurată pe vânt.

Puchianu a ocupat locul 60, sosind la 2 min 13 sec 9/10 de învingător, și a prins in extremis calificarea pentru proba de urmărire (primii 60 s-au calificat). Remus Faur a terminat pe 68, la 2 min 24 sec 5/10, în timp ce Gheorghe Pop și Marius Ungureanu (portdrapelul României la ceremonia de deschidere) au ocupat ultimele două locuri, 86 (la 4 min 25 sec 6/10), respectiv 87 (la 5 min 20 sec 3/10).