Gabriel Moraru și Teodor Crăciun adulmecă mirosul finalei

651
Perechea Gabriel Moraru / Teodor Dacian Crăciun (România) a făcut un pas
important către titlul de campioană a probei de dublu din cadrul turneului
challenger Open Montauban (Franța), pătrunzând destul de lejer în semifinale.

Favoriți nr. 3 la trofeu, Moraru și Crăciun i-au întâlnit în partida din sferturi pe Josselin Ouanna (Franța) și Valentin Sanon (Cote d’Ivoire). După un prim
set echilibrat, adjudecat la tie-break, 7-6 (2), în cel secund, românii nu le-au mai lăsat nicio șansă adversarilor, încheind conturile cu un scurt 6-3. Pentru accesul în semifinale, dublu român și-a asigurat 460 de euro și 22 puncte ATP. Pentru a se califica în marea finală, Moraru și Crăciun vor trebui acum să-i elimine pe Adrian Biasella (Italia) și Jean Rene Lisnard (Monaco).
Meciul cu trofeul pe masă se va juca duminică, 8 iulie, pe zgură. Premiile oferite de organizatori însumează 21.250 euro.

A produs supărare în tabăra franceză
La secțiunea individuală, constănțeanul Gabriel Moraru
s-a calificat în optimile de finală, dar a avut nevoie de trei seturi pentru a-l scoate din cursă pe Vincent Millot. Venit din calificări, jucătorul francez a fost încurajat permanent de public, a dat impresia la un moment dat că poate întoarce soarta partidei, dar cel care a avut câștig de cauză final a fost Moraru: 6-3, 0-6, 6-4, victorie care îi aduce cinci puncte ATP și 370 euro.
În optimi, fază în care a urcat și Teodor Dacian Crăciun, constănțeanul va înfrunta iarăși un reprezentat al țării gazdă, Alexandre Sidorenko, beneficiar al unui wild-card.