6861
Fotbal / Viitorul s-a calificat în play-off după SINGURUL gol marcat în campionat în 2019 - ianis-1551636040.jpg

FC Viitorul s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FC Botoșani și s-a calificat în play-off. Constănțenii au marcat în minutul 26, prin Lyes Houri, după o fază făcută de Drăguș. Trupa lui Gheorghe Hagi nu mai marcase în precedentele 7 meciuri, ceea ce înseamnă 672 de minute.

Ultima dată, Viitorul marcase pe 5 decembrie, în meciul cu Gaz Metan Mediaș, din etapa a 18-a. În plus, a fost și prima victorie a constănțenilor după 8 etape. Precedenta victorie a Viitorului fusese pe 1 decembrie, în meciul cu Dinamo, 4-1, din etapa a 17-a.

Până la final, Viitorul a mai avut două bare în interval de două secunde, în minutul 56, prin Drăguș și Hagi, dar rezultatul a rămas 1-0, iar Viitorul merge în play-off pentru a patra oară.