Fotbal / România face o figură frumoasă în amicalul de la Netanya cu Israel

126

Selecționata României a învins cu scorul de 2-1 (0-0) reprezentativa Israelului, într-un meci internațional amical de fotbal, disputat sâmbătă seara la Netanya.

Golurile "tricolorilor" au fost marcate de Nicolae Stanciu (64) și George Țucudean (82), în timp ce pentru israelieni a punctat Tomer Hemed (60).

Echipa țării noastre a practicat un joc ofensiv chiar din statul întâlnirii, ratând prima ocazie de gol în minutul 5, când șutul lui Budescu din afara careului a fost respins în corner de portarul israelian.

Gazdele au avut la rândul lor o bună șansă de a marca în minutul 13, în urma unei lovituri de colț, însă Ben Chaim a trimis cu balonul cu capul din marginea careului mic în brațele lui Niță.

Cea mai importantă ocazie de gol din prima parte a jocului i-a aparținut însă lui Claudiu Keșeru, care a șutat din interiorul careului chiar în portarul Harush (20). Același Keșeru a avut avut apoi o execuție spectaculoasă, pe spate, însă balonul a fost reținut de goalkeeper-ul israelian.

Partida a continuat într-un ritm alert până la pauză, cu acțiuni la ambele porți, echipa României fiind însă mai incisivă decât adversara sa.

Selecționerul Israelului a efectuat trei schimbări chiar înaintea startului reprizei secunde, iar noii intrați au impulsionat jocul echipei gazdă, care a avut o mare ocazie în debutul părții a doua a jocului, prin Ben Chaim, al cărui șut în diagonală, din interiorul careului, a trecut pe lângă bara porții lui Niță.

Israelienii au reușit deschiderea scorului în minutul 60, prin Tomer Hemed, însă România a restabilit rapid egalitatea prin noul intrat Nicolae Stanciu, care l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut spectaculos, de la 25 m (64).

Echipa țării noastre putea prelua conducerea pe tabela de marcaj în minutul 66, când Keșeru a ratat o mare ocazie de
gol, trimițând balonul cu capul pe lângă poarta adversă.

Schimbările efectuate de selecționerul Cosmin Consta pe parcursul reprizei secunde au avut un efect pozitiv asupra jocului echipei noastre, care a trecut în avantaj în minutul 82, grație golului lui George Țucudean, înlocuitorul lui Keșeru, care l-a lobat pe portarul israelian, trimițând balonul în plasă, după o pasă excelentă primită de la un alt nou intrat, Alexandru Mitriță, aflată la debutul său printre "tricolori".

Israelienii au forțat egalarea în finalul jocului, ratând câteva bune ocazii de gol, însă rezultatul a rămas nemodificat până la final, iar "tricolorii" au obținut victoria la primul lor meci din 2018.

Selecționatele României și Israelului s-au întâlnit de 21 de ori până acum, iar palmaresul este favorabil "tricolorilor", care au înregistrat unsprezece victorii (inclusiv cea de la Netanya), în timp ce israelienii s-au impus de cinci ori, alte cinci partide încheindu-se la egalitate. Precedenta victorie a țării noastre în fața Israelului data din anul 1996 (2-0 la București, în meci amical), în timp ce israelienii au câștigat ultima confruntare cu România, în 2010 (2-0 la Timișoara, tot într-un amical).

Selecționata României va disputa marți, 27 martie, un nou amical, în compania reprezentativei Suediei, pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova (ora 21,30). Acesta va fi primul meci disputat de "tricolori" pe noua arenă din Bănie.

Israel - România 2-1 (0-0), stadion Netanya
Au marcat: Tomer Hemed (60), respectiv Nicolae Stanciu (64), George Țucudean (82).

Echipe:
Israel: 1. Ariel Harush - 2. Ben Bitton, 20. Loai Taha, 21. Eytan Tibi, 13. Taleb Tawatha - 7. Barem Kayal (8. Almong Cohen, min.46), 6. Birbas Natcho (căpitan, 16. Hanan Maman, min.80), 15. Dor Micha (9. Eran Levy, min.46), 5. Maor Melikson (17. Dia Sabia, min.46) - 12. Tal Ben Chaim (11. Dan Einibinder, min.68), 10. Tomer Hemed (19. Alon Turgeman, min.61). Selecționer:Alon Hazan.
Rezerve neutilizate: 18. Ofir Marciano, 23. Daniel Amos, 3. Maor Kandil, 4. Tal Kahila, 14. Dor Peretz, 22. Oren Biton.

România: 16. Florin Niță - 2. Romario Benzar, 21. Dragoș Grigore, 22. Crstian Săpunaru (căpitan), 11. Nicușor Bancu - 8. Mihai Pintilii (6. Paul Anton, min.72),18. Răzvan Marin (20. Alexandru Cicâldău, min.83) - 17. Ciprian Deac (7.Alexandru Chipciu, min.61), 14. Constantin Budescu (23. Nicolae Stanciu, min.61), 10. Gheorghe Grozav (28. Alexandru Mitriță, min.61) - 13. Claudiu Keșeru (19. George Țucudean, min.70). Selecționer: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Silviu Lung, 12. Ciprian Tătărușanu, 3. Alin Toșca, 4. Cosmin Moți, 5. Ionuț Nedelcearu, 9. Dorin Rotariu, 15. Cristian Manea, 26. Dennis Man.

Arbitru: Masias Dimitrios. Asistenți: Georgiu Charalampos, Kalogeru Marios. (toți din Cipru). Al patrulea oficial: Orel Greenfeld (Israel).