Fotbal: Polonia - România 3-1, în preliminariile Cupei Mondiale din 2018

199

Naționala de fotbal a României a fost învinsă de formația Poloniei cu scorul de 3-1, sâmbătă seara, pe Stadionul Narodowy din Varșovia, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

În urma acestui rezultat, Polonia a făcut un pas mare către turneul final din Rusia, în timp ce România este ieșită practic și din cursa pentru locul doi, fiind la zece puncte în urma liderului.

Polonia a câștigat fără emoții, impresionând mai ales prin pragmatismul său, marcând de trei ori prin arma letală Robert Lewandowski (29 — penalty, 57, 62 — penalty), după două lovituri de pedeapsă făcute cadou de fundașii noștri și o lovitură de cap dintre doi apărători români.

Bogdan Stancu (77) a marcat cu șansă, șut deviat, singurul gol al României în ultimele cinci partide (patru oficiale).

Polonia a dominat prima jumătate de oră, a avut o posesie covârșitoare, dar nu și-a creat ocazii de gol. Gazdele au primit penalty în min. 28, după un fault fără sens comis de Cristian Săpunaru asupra lui Lewandowski, care a transformat fără emoții (29).

Răzvan Marin a fost primul tricolor care a amenințat poarta poloneză, dar șutul său de la distanță (32) s-a dus peste țintă.

Gazdele au avut câteva minute de forcing, iar Tătărușanu a respins centrarea lui Piszczek, din fața lui Lewandowski (33), apoi Grosicki (36) a șutat modest, din poziție de finalizare, și Tătărușanu a reținut, după care portarul Fiorentinei a salvat golul într-o situație de unu la unu cu Lewandowski (38).

Finalul primei reprize a fost mai bun pentru România, dar fundașul stânga Latovlevici (41) a tras din careu cu dreptul, pe lângă poartă, iar Stancu (45) a expediat un șut de la 25 m, pe lângă poartă.

România a avut o oportunitate bună în debutul reprizei secunde, dar Latovlevici (49) a tras în zid.

Lewandowski a majorat avantajul Poloniei (57), cu capul, dintre Chiricheș și Săpunaru, la cornerul executat de Zielinski. Lewandowski a reușit tripla în min. 62, tot din penalty, după ce Toșca a greșit în propriul careu, iar apoi l-a faultat pe Zielinski.

Ultimul sfert de oră a aparținut echipei României, care și-a creat câteva oportunități bune, reușind să și marcheze o dată.

Stanciu a tras din careu (76), dar Szczesny a reținut, iar un minut mai târziu Bogdan Stancu l-a învins pe portarul polonez cu șut din afara careului, deviat de Michal Pazdan.

Stanciu (80) a tras pe lângă din marginea careului, apoi Hanca (87) a reluat peste poartă la centrarea lui Toșca, iar Stancu (90+2) a trimis peste poartă.

România rămâne pe locul 4 în clasament și va juca următorul meci marți, la Cluj-Napoca, amical împotriva reprezentativei statului Chile. Următorul joc în preliminarii va avea loc pe 1 septembrie, acasă, cu Armenia.

Polonia — România 3-1 (1-0)

Au marcat: Robert Lewandowski (29 — penalty, 57, 62 — penalty), respectiv Bogdan Stancu (77).

Varșovia, Stadionul Narodowy: 57.128 spectatori

Preliminariile Cupei Mondiale 2018 — Grupa E

Au evoluat echipele:

Polonia: 1. Wojciech Szczesny — 20. Lukasz Piszczek, 4. Thiago Cionek, 2. Michal Pazdan, 3. Artur Jedrzejczyk — 16. Jakub Blaszczykowski, 5. Krzysztof Maczynski (10. Grzegorz Krychowiak, 44), 8. Karol Linetty (7. Arkadiusz Milik, 72), 11. Kamil Grosicki — 19. Piotr Zielinski (14. Lukasz Teodorczyk, 81) — 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecționer: Adam Nawalka.

Rezerve neutilizate: 12. Lukasz Skorupski, 22. Lukasz Fabianski — 6. Igor Lewczuk, 13. Maciej Rybus, 15. Bartosz Bereszynski, 17. Slawomir Peszko, 18. Marcin Kaminski, 21. Jacek Goralski, 23. Kamil Wilczek.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 22. Cristian Săpunaru, 3. Alin Toșca, 14. Iasmin Latovlevici (10. Gheorghe Grozav, 60) — 19. Bogdan Stancu, 8. Mihai Pintilii, 18. Răzvan Marin (20. Sergiu Hanca, 79), 7. Alexandru Chipciu (23. Nicolae Stanciu, 60) — 9. Florin Andone. Selecționer: Christoph Daum.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niță — 4. Florin Gardoș, 5. Dorin Rotariu, 11. Andrei Ivan, 13. Alexandru Băluță, 15. Bogdan Țîru, 17. Eric Bicfalvi, 21. Cristian Ganea.

Arbitru: Ruddy Buquet; arbitri asistenți: Frédéric Cano, Guillaume Debart; arbitru de rezervă: Nicolas Rainville (toți din Franța)

Comisar FIFA: Christian Mutschler (Elveția), observator pentru arbitri: Erol Ersoy (Turcia)

Cartonașe galbene: Săpunaru (28).

Sursa: Agerpres