120
Fotbal / Partide pe muchie de cuţit! Buzăul şi Timişoara ies cu capul sus din Cupa României - 1-1638431058.jpg

În sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, ediția 2021-2022, FC Voluntari şi FC Argeș și-au confirmat statutul de favorite în fața adversarilor din Liga a II-a, FC Buzău, respectiv Politehnica Timișoara, informează Federaţia Română de Fotbal.

FC Voluntari a reușit să se impună, dar nu a avut deloc o misiune ușoară la Buzău, unicul gol al întâlnirii fiind marcat din penalty de Cosmin Achim, în minutul 56.

Echilibrat a fost și duelul de la Timișoara, dintre Politehnica și FC Argeș. După 90 de minute, scorul a fost 0-0, dar nu au lipsit ocaziile importante. Înainte de startul celor două reprize de prelungiri, Octavian Ursu a lăsat-o pe Politehnica Timișoara în inferioritate numerică, primind al doilea cartonaş galben. Cum până la final nu s-a marcat, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Singura ratare i-a aparținut lui Pamfile, care a nimerit transversala, astfel că FC Argeș a obținut calificarea în semifinale!