251
1
Fotbal - Liga I: FC Viitorul învinge CSU Craiova și urcă pe primul loc. Etapa viitoare, cu titlul pe masă! - fcviitorul1491408386-1494190080.jpg

FC Viitorul Constanța a urcat pe primul loc în clasament, după ce a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, la Pitești, într-un meci din etapa a noua a fazei play-off a Ligii I de fotbal, scrie Agerpres.

Gheorghe Mulțescu a început cu mai mulți jucători care nu sunt titulari de drept, precum fundașul Bucurică și tinerii Andrei Vlad, Robert Petre și Alexandru Popescu, iar după 20 de minute Radu Bîrzan a intrat în locul lui Bucurică. Un alt tânăr fotbalist, Vladimir Screciu, a fost integralist, iar Andrei Ivan a intrat la pauză.

Oaspeții au ratat mai multe ocazii, prin George Țucudean (9, 48), Cristian Ganea (10, 24), Aurelian Chițu (20, 33), în timp ce craiovenii au avut oportunități prin Andrei Ivan (58, 63 și 64).

FC Viitorul și-a luat revanșa după ce a pierdut cu Craiova pe teren propriu (0-1).

FC Viitorul va deveni campioană dacă va câștiga meciul cu CFR Cluj din ultima etapă, de pe teren propriu.

CS Universitatea Craiova — FC Viitorul Constanța 0-1 (0-0), stadion "Nicolae Dobrin'' — Pitești

A marcat: Florinel Coman (51).

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (București)

Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF