Fotbal, EURO 2020 / Finlanda, prima surpriză de la turneul final

493

Naţionala Finlandei, debutantă la un turneu final, a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Danemarcei, într-un meci disputat pe stadionul „Parken” din Copenhaga, contând pentru Grupa B a turneului final al EURO 2020.

Finlanda a produs prima surpriză de la EURO 2020, însă într-un meci cu o desfăşurare specială, în care prestaţia danezilor în repriza secundă a fost influenţată de momentul dramatic prin care a trecut mijlocaşul Christian Eriksen, echipa antrenată de Kasper Hjulmand ratând şi un penalty.

În min. 43, Eriksen s-a prăbuşit pe teren inconştient, fără a fi atins de cineva. Mijlocaşul lui Inter Milano a avut nevoie de resuscitare şi meciul a fost întrerupt mai multe zeci de minute.

Golul Finlandei a fost înscris de Joel Pohjanpalo (60), la singurul şut pe poartă al echipei sale.

În etapa a doua, Finlanda va întâlni Rusia, pe 16 iunie, la Sankt Petersburg, iar Danemarca va înfrunta Belgia, pe 17 iunie, la Copenhaga.