Fotbal / Dinamo și FCSB au remizat, scor 2-2. "Câinii" au condus cu 2-0, dar roș-albaștrii au revenit pe final

106
Fotbal / Dinamo și FCSB au remizat, scor 2-2.

Formația Dinamo a remizat cu FCSB, duminică seară, pe Arena Națională, scor 2-2, în derbiul etapei a XXV-a a Ligii I, în care a fost egalată după ce a condus cu 2-0.

Au marcat Pesic '20 și Torje '57 pentru Dinamo, respectiv Man '84 și Teixeira '90+3 pentru FCSB. După golul de 2-2, un fan a intrat pe teren. El a fost oprit și scos de pe teren de stewarzi.

Dinamo: Penedo – Romera, Popescu, Maric, Vl. Olteanu – Mahlangu, Nistor (Popa '81) – Torje (Hanca '72), Pesic (Palic '68), Salomao – Nemec. Antrenor: Vasile Miriuță

FCSB: A. Vlad – Enache, Planic, Găman, Momcilovic (J. Morais '73) – Pintilii, Ov. Popescu (Budescu '46) – Teixeira, Cr. Tănase (Man '46), Fl. Coman – Fl. Tănase. Antrenor: Nicolae Dică

Cartonașe galbene: Romera '13, Nemec '45, Salomao '55 / Cr. Tănase '37, Planic '48

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat de asistenții Adrian Ghinguleac și Mircea Orbuleț. Arbitru de rezervă a fost Adrian Comănescu, iar observatori Mircea Călin și Corneliu Fecioru.

În tribune s-au aflat 32.377 spectatori

Meciul, programat la ora 20.45, a început cu o întârziere de aproximativ cinci minute. Înainte de startul jocului, fanii dinamoviști au pus în scenă o coregrafie reprezentând lupta dintre bine și rău, cu mesajul: "Trecem peste toate, ne luptăm cu moartea, când se unesc câinii, ziua învinge noaptea".

În a doua repriză, fanii dinamoviști au afișat și un banner cu mesajul: "Om de fotbal, nu de minifotbal: Ionuț Lupescu!"

În minutul 9, lângă Bogdan Planic a aterizat o petardă aruncată din tribună, iar jucătorul FCSB a fost afectat pentru scurt timp, el ținându-se de ureche. Planic i-a făcut semn însă centralului Marius Avram că poate continua jocul.

După ce au fost înlocuiți, Ivan Pesic și Gabriel Torje s-au dus în peluză, pentru a fi alături de fanii dinamoviști.

După acest rezultat, FCSB este în continuare pe locul doi în clasamentul Ligii I, cu 52 de puncte, iar Dinamo ocupă poziția 5, cu 39 de puncte, la egalitate cu CSM Poli Iași, dar cu un golaveraj mai bun.