Liga Naţională de handbal masculin

Final de sezon cu două victorii pentru HC Dobrogea Sud

993

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud a încheiat marţi, 11 mai, sezonul 2020/2021 al Ligii Naţionale cu o victorie, scor 30-27, împotriva formaţiei HC Buzău, într-o partidă disputată în cadrul turneului de la Bucureşti, Sala Rapid.

A fost cel de-al 23-lea succes din 28 de meciuri susţinute de constănţeni în acest sezon. Succesul s-a conturat după un joc echilibrat, controlat însă de „delfini”, care au știut să gestioneze momentele dificile pentru a rămâne la timonă. De la 15-15 la pauză, constănţenii au accelerat la 20-17, în minutul 39. Renaud a egalat, 20-20, iar Esteki, Broască şi Roşca i-au ţinut pe buzoieni la un gol până în minutul 55 (25-26), când Ignat şi Komogorov, cu două reușite consecutive, au punctat pentru desprinderea decisivă.

Antrenorii Djordje Cirkovic şi George Buricea nu au folosit toţi jucătorii, menajându-i pe cei cu probleme medicale. Şandru, Ilie şi Buricea nu au intrat, iar Chikovani, accidentat la meciul cu Turda, nu a fost înscris pe foaia de joc.

HC Dobrogea Sud: Iancu, Vasile - Komogorov 8 goluri, Chiuffa 5, Nikolic 4, Nistor 3 (2x7m), Ignat 3, Andrei 2, Stănescu 2, Susanu 1, Simovic 1, Ostace 1.

În cel de-al doilea meci al turneului de la Bucureşti, contând pentru etapa a 29-a a Ligii Naţionale, HC Dobrogea Sud se impusese, cu scorul de 33-32 (18-17), în faţa celor de la CSM Vaslui, la capătul unui joc disputat până în ultimele secvenţe. Daniel Susanu a marcat golul victoriei în chiar ultima secundă.

Alte rezultate ale rundei 29: CS Dinamo Bucureşti - SCM Politehnica Timişoara 28-22 (14-12), CS Magnum Botoşani - CSM Focşani 25-32 (13-11), CSM Bacău - CSM Reşiţa 39-29 (23-13), HC Buzău - CSM Bucureşti 30-26 (14-12), CSU din Suceava - CS Minaur Baia Mare 25-30 (11-13), CSM Făgăraş - CSA Steaua Bucureşti 19-29 (9-14).

CSM Bacău şi CSU din Suceava vor juca meciuri de baraj, în timp ce CSM Făgăraş, CSM Reşiţa şi CS Magnum Botoşani au retrogradat în eşalonul secund.