Liga a III-a la fotbal, Seria a III-a

FCV Farul II a învins pe Înainte Modelu şi a urcat pe locul trei în clasament

108
FCV Farul II a învins pe Înainte Modelu şi a urcat pe locul trei în clasament - 163129760040145-1631439523.jpg

Echipa FCV Farul Constanţa II a câştigat, cu scorul de 3-1 (1-1), partida cu Înainte Modelu, disputată pe stadionul „Farul”, în cadrul etapei a treia a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 40, prin Daniel Gheorghe, însă fariştii au reuşit egalarea în prelungirile primei reprize, prin Alexandru Georgescu (min. 45+2). După pauză, elevii lui Sorin Rădoi şi Stere Banoti au preluat definitiv frâiele partidei şi au obținut victoria după ce au mai punctat Carlo Casap (min. 67) şi Luca Andronache (min. 80).

FCV Farul II: Muşat, Al. Georgescu, Bîrzu (min. 77, Călin), Ştefănescu (min. 46, Sîrbu), Chera (min. 71, Lazăr), Tănasă (min. 71, Onuţ), Buta, Josemi (min. 60, Casap), Cojocaru, Andronache, Bodişteanu.

Cealaltă echipă constănţeană participantă în competiţie, Gloria Albeşti, a fost învinsă, scor 0-2 (0-1), în deplasare, de Agricola Borcea.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: SC Popeşti Leordeni - FC Voluntari II 2-0, CSM Feteşti - Recolta Gheorghe Doja 0-2, CS Afumaţi - ACSM Olteniţa 4-0.

În clasamentul seriei, FCV Farul II a urcat pe locul trei, cu şase puncte, în timp ce Gloria Albeşti este pe şase, cu trei puncte.

Etapa viitoare (vineri, 17 septembrie), FCV Farul II va juca, acasă, cu SC Popeşti Leordeni, iar Gloria Albeşti, tot pe teren propriu, cu CS Afumaţi.

Meciul dintre echipele FCV Farul şi Sepsi Sf. Gheorghe, contând pentru 16-imile de finală ale Cupei României, va avea loc, miercuri, 22 septembrie, de la ora 18.45, pe stadionul „Central” al Academiei Hagi.

Cele două formaţii s-au întâlnit şi în etapa a patra din acest sezon, când FCV Farul s-a impus cu scorul de 1-0, pe teren propriu, după golul lui Jefte Betancor.

Partida va fi transmisă în direct de cele trei televiziuni deţinătoare ale drepturilor TV.

În perioada 6-11 septembrie, la Techirghiol, s-au desfăşurat întrecerile Cupei Mării Negre la fotbal, competiţie adresată jucătorilor născuţi după 1 ianuarie 2009.

Echipa Academiei Hagi 2009 (antrenor Cosmin Constantin) a reuşit să intre în posesia trofeului la capătul unui parcurs foarte bun. Meciul pentru titlu s-a disputat în compania formaţiei Afla Galaţi, constănţenii având nevoie de lovituri de departajare (0-0, 3-2) pentru a câştiga trofeul.

În afara cupelor şi diplomelor cuvenite echipelor laureate, organizatorii au mai oferit şi premii speciale, unul dintre acestea revenind lui Răzvan Plugaru, de la Academia Hagi - cel mai bun jucător al turneului.