FC Viitorul, victorie în amicalul cu Chindia Târgoviște

167

Profitând de pauza de campionat, provocată de meciurile echipei naționale în preliminariile EURO 2020, FC Viitorul a susținut, sâmbătă, la Călărași, o partidă amicală, în compania Chindiei Târgoviște, formație nou promovată în Liga 1.

Deși fără cinci jucători importanți (George Ganea, Andrei Ciobanu, Radu Boboc - convocați la naționala U21 a României, Virgil Ghiță și Eric de Oliveira - accidentați), FC Viitorul a reușit să se impună cu scorul de 2-0 (1-0).

În min. 39, Cosmin Matei a marcat primul său gol de la revenirea la Constanța, iar în repriza secundă, Carlo Casap a mărit diferența, în min. 59, stabilind totodată rezultatul final.

Următorul meci oficial pentru FC Viitorul va avea loc, luni, 16 septembrie, de la ora 21.00, pe teren propriu, în compania echipei Gaz Metan Mediaș.