FC Viitorul, trei puncte mari câștigate la Botoșani

157

FC Viitorul a reușit să se impună, sâmbătă seară, cu scorul de 2-1 (0-0), în deplasare, în fața celor de la FC Botoșani, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a a Ligii 1 la fotbal, ultima din tur.

După o primă repriză în care tabela a rămas imaculată, au "căzut" și golurile. Scorul a fost deschis de Voduț, în min. 65, care a trimis cu capul la colțul lung, de la 8 m, după o acțiune a lui Drăguș. Același Voduț a fost faultat în careu în min. 84, iar Ianis Hagi a transformat lovitura de la 11 m. Moldovenii au redus din diferență în ultimul minut al prelungirilor (90+3), prin nou intratul Trujic.

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru, Boboc (min. 77, Luchin), Țîru, Mladen, De Nooijer, Artean, Băluță, Vînă, I. Hagi, Drăguș (min. 81, Achim), Houri (min. 63, Voduț).

v v v

Pentru FC Viitorul, urmează meciul de mâine, de la ora 21.45, în optimile de finală ale Cupei României, când echipa constănțeană va întâlni, în deplasare, pe Politehnica Iași.

Următorul meci de campionat este programat duminică, 4 noiembrie, în deplasare, cu Dunărea Călărași, în etapa 14-a, prima din retur.