Liga a III-a la fotbal, Seria a III-a

787
FC Viitorul II s-a impus în derby-ul Dobrogei, Axiopolis a câştigat în deplasare - fcviitoru2-1616342913.jpg

FC Viitorul II a disputat, sâmbătă după-amiază, partida cu Gloria Albești, din etapa a 12-a a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a. Disputat pe terenul sintetic din Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu, derby-ul Dobrogei s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1 (3-0).

FC Viitorul II a deschis scorul încă din minutul 2, prin Andrei Vîlea, iar până la pauză, s-a desprins decisiv, graţie „dublei” reuşite de Robert Mustacă (min. 23 şi 45). În repriza secundă, Gloria Albești a înscris golul de onoare, prin Vasile Carabuz, în min. 60, iar trei minute mai târziu, Răzvan Tănasă, de la FC Viitorul II, a primit cartonaş roşu, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică.

FC Viitorul II (antrenor Constantin Fălină): Șerban, Georgescu (min. 62, Popescu), Martinovic, Buta, Grosu, Voicu, Grameni, Mouaddib (min. 62, Onuț), Vîlea (min. 32, Tănasă), Mustacă, Matiș.

Gloria Albești (antrenor Vasile Enache): Garniță, Loloț, Stoian, Marin, Bălan (min. 70, Dogaru), Beșleagă, Carabuz, Puciu (min. 7, Moga), Zugravu (min. 46, Muzechearu), Pîslaru (min. 79, Cristocea), Baicu.

Şi Axiopolis a făcut un meci bun în această rundă, echipa din Cernavodă câştigând, cu scorul de 4-2 (1-0), partida disputată în deplasare, cu Agricola Borcea.

Pentru Axiopolis, au marcat Marius Tudorică (min. 5), Alexandru Moise (min. 52), Liviu Gheorghe (min. 53) şi Gheorghe Andreescu (min. 88).

În celelalte partide ale etapei, s-au înregistrat următoarele rezultate: Recolta Gh. Doja - Înainte Modelu 1-1, ACSM Oltenița - SC Popești Leordeni 1-1, CS Afumați - Mostiștea Ulmu 0-2.

În clasament, Axiopolis Cernavodă ocupă locul trei, cu 22 de puncte, FC Viitorul II, locul patru (20 p), iar Gloria Albeşti, locul nouă (penultimul; şase puncte). Prima poziţie este deţinută de CS Afumaţi (31 puncte).

Etapa viitoare, Axiopolis va primi vizita liderului CS Afumaţi, FC Viitorul II va juca, în deplasare, cu Mostiștea Ulmu, iar la Albeşti, Gloria şi ACSM Oltenița, ocupanta ultimului loc, vor disputa derby-ul suferinţei.

Fapt îmbucurător, niciuna dintre partidele rundei a 12-a a Ligii a III-a nu a fost amânată din cauza virusului Covid-19.

Singurul meci care nu s-a mai jucat, cel dintre Kids Tâmpa Braşov și AFC Odorheiu Secuiesc, a avut o „motivație” de sezon: ninsoare abundentă căzută pe terenul ICIM, iar cel mai probabil, echipa din Odorheiu Secuiesc va câştiga (3-0) la „masa verde”.