FC Viitorul, eliminată din Cupa României. FC Farul, în optimi după şapte ani!

174
FC Viitorul, eliminată din Cupa României. FC Farul, în optimi după şapte ani! - fcviitorul-1606665578.jpg

FC Viitorul a ratat calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a fost învinsă, sâmbătă seară, la Bucureşti, de Dinamo, scor 0-3 (0-2), într-o partidă contând pentru 16-imile de finală.

Dinamo a avut un debut perfect de meci şi conducea deja după primul sfert de oră cu 2-0, graţie golurilor lui Diego Fabbrini (min. 11) şi Deian Sorescu (min. 14). Constănţenii au echilibrat jocul după pauză, dar tot Dinamo a mai marcat o dată, italianul Fabbrini reuşind „dubla” pe final (min. 89).

FC Viitorul (manager Ruben de la Barrera): Căbuz, Boboc, Dobrosavlevici, Martinez, De Nooijer, Gaztanaga, Artean (min. 77, Matei), Ciobanu (min. 57, Stoian), Iancu, Mățan (min. 77, Ganea), Luckassen.

Mult mai mult succes a avut FC Farul, care şi-a depăşit condiţia de echipă de Liga a II-a şi s-a calificat în optimile de finală, după ce a învins-o, cu scorul de 2-1 (1-0), pe teren propriu, pe Academica Clinceni, formaţie pentru care au jucat fotbalişti cu vechi ştate în Liga I, precum Rusescu, Pârvulescu sau Gardoş.

Pentru FC Farul, au marcat Bîrnoi (min. 12) şi Banyoi (min. 65), Academica reuşind doar să reducă din handicap în prelungiri, prin Cordea (min. 90+2).

Astfel, echipa antrenată de Ianis Zicu revine în optimile Cupei României după o absenţă de şapte ani.

Iată şi alte rezultate înregistrate în partide din 16-imile Cupei: Chindia Târgoviște - Hermannstadt 1-1 (5-3 d.p.), Progresul Spartac - Universitatea Craiova 0-5, Turris-Oltul Turnu Măgurele - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-0, CSC Sânmartin - Dunărea Călărași 0-1, U Craiova - ASU Politehnica Timișoara 1-3, Concordia Chiajna - FC Botoșani 0-2, Viitorul Pandurii Tg. Jiu - FC Argeș 1-0, Ceahlăul Piatra Neamț - Petrolul Ploiești 1-2.

Luni, 30 noiembrie, de la ora 14.00, se dispută partida AFK Csikszereda - UTA Arad, în timp ce meciul SCM Gloria Buzău - FCSB nu se va mai juca, gruparea din Crâng anunţând că are în lot zece jucători infectaţi cu virusul Covid-19.