FC Farul, victorie la limită în partida cu Fotbal Comuna Recea

248

FC Farul s-a impus la limită, cu scorul de 3-2 (1-0), în faţa celor de la ACS Fotbal Comuna Recea, într-o partidă disputată, sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul etapei a 19-a a Ligii a II-a la fotbal.

„Marinarii” au deschis scorul în min. 35, prin Andrei Banyoi, acelaşi jucător mărind avantajul echipei sale în min. 67. Oaspeţii au redus din diferenţă trei minute mai târziu, prin Marius Coman, iar finalul a mai adus încă două goluri. Alexandru Stoica a marcat pentru 3-1 în min. 85, iar în prelungiri (min. 90+3), Alin Burdeț a stabilit scorul final, maramureşenii nemaiavând timp pentru a forţa egalarea.

Alte rezultate ale rundei: Concordia Chiajna - Petrolul Ploieşti 0-0, FC Universitatea Cluj - U Craiova 1-0, FC Metaloglobus Bucureşti - SCM Gloria Buzău 5-1, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - ASU Politehnica Timișoara 1-1, Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița - CSM Slatina 1-1, Ripensia Timișoara - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-2, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Dunărea Călăraşi 0-1.

Partida AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele - CS Aerostar Bacău nu s-a mai disputat, echipa gazdă retrăgându-se din campionat.

În urma victoriei de sâmbătă, FC Farul ocupă locul patru în clasament, cu 31 de puncte, şi se menţine în cursa de calificare în play-off.

Etapa viitoare, marţi, 23 martie, FC Farul va întâlni, în deplasare, pe U Craiova. Partida se va disputa în nocturnă, de la ora 19.30.