FC Farul, remiză în amicalul cu Rapid. Casap a marcat golul egalării

221

După 2-0 cu Corona Braşov, FC Farul a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), cea de-a doua partidă de pregătire din cadrul cantonamentului din Poiana Braşov, disputată în compania Rapidului Bucureşti.

Feroviarii au deschis scorul în debutul întâlnirii, prin Sefer, în minutul 6, cu un şut din interiorul careului, însă echipa constănţeană a egalat prin Casap, care a transformat cu siguranță o lovitură de la 11 m, în minutul 62. Puţin mai devreme, în minutul 50, în urma unui corner, Virgil Ghiţă trimisese mingea cu capul în bara porţii adverse.

O partidă în care manager tehnic Gheorghe Hagi a rulat din nou aproape toţi jucătorii aflaţi la dispoziţie, dar chiar şi aşa a rezultat o partidă spectaculoasă, cu ocazii la ambele porți.

Pentru Farul, au evoluat: Tordai (min. 30, Muşat; min. 46, Aioani; min. 60, Dur-Bozoancă), Georgescu (min. 46, Dussaut), Dănuleasa (min. 46, Larie), Dobrosavlevici (min. 46, Ghiţă), Lazăr (min. 46, Buta), Artean, Mladen (min. 46, Grameni; min. 65, Popescu), Josemi (min. 46, Casap; min. 75, Radaslavescu), Mihalcea (min. 30, Malama; min. 60, Chiţu), Andronache (min. 46, Ely), Bodişteanu (min. 30, Sali; min. 60, Pitu).

Iată programul partidelor amicale pe care Farul le va mai susţine în stagiul montan de la Braşov:

30 iunie: Farul Constanţa - CS Mioveni (ora 11.00);

30 iunie: Farul Constanţa - Chindia Târgovişte (ora 18.00);

3 iulie: Farul Constanţa - Csikszereda Miercurea Ciuc (ora 11.00);

3 iulie: Farul Constanţa - Petrolul Ploieşti (ora 17.00).

Ultimul joc de verificare înaintea noului sezon va avea loc în data de 10 iulie, pe teren propriu, de la ora 19.00, cu Cernomore Varna.

Şedinţa de omologare a stadionului „Central” al Academiei „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în vederea disputării partidelor din sezonul 2021/2022 al Ligii 1, a decurs foarte bine.

Au fost verificate amănunţit toate zonele şi sectoarele din incinta şi exteriorul arenei „Centrale”, constatându-se că se întrunesc toate condiţiile prevăzute în regulament şi solicitate de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF).

La această inspecţie, au participat Constantin Stăteacu (director juridic LPF), Radu Victor (referent competiţii FRF), Sorin Rondak (reprezentant deţinător drepturi TV), Mihai Orzan (director adjunct DJST Constanţa), Vana Nelu (director Pambu Security), precum şi reprezentanţi ai Grupării Mobile de Jandarmi Constanţa şi ai ISU Dobrogea. Din partea clubului Farul Constanţa, au participat Constantin Stamate (director organizare, ordine şi siguranţă), Decebal Curumi (manager servicii stadion) şi Costin Anton (administratorul stadionului „Central”).