FC Farul, gură de oxigen în finalul turului de campionat

Miercuri, 24 Decembrie 2008, 17:55
5498
FC Farul încheie anul 2008 pe un modest loc 14. Suporterii "rechinilor" nu au avut parte de satisfacții prea mari, echipa constănțeană fiind din nou implicată în lupta pentru evitarea retrogradării. Făcând o analiză a evoluției Farului în turul de campionat, se poate spune că alb-albaștrii au început promițător, cu victorie în deplasare, 1-0 cu Gloria Buzău, și două succese la limită, acasă, 1-0 cu FC Vaslui și 2-1 cu Gloria Bistrița. Din păcate, a urmat o perioadă destul de lungă în care Farul nu a reușit nicio victorie, între etapele 7 și 15. Ultimele două runde au însemnat tot atâtea victorii: șase puncte smulse contracandidatelor la retrogradare, Gaz Metan Mediaș și CS Otopeni, iar team-ul de pe litoral a beneficiat de un balon de oxigen. Pe teren propriu, băieții lui Ion Marin au câștigat mai puține puncte (13) decât au pierdut (14), iar din deplasare, au adus doar șase puncte. Farul nu a stat bine nici la capitolul disciplină, fiind sancționată cu patru cartonașe roșii: Răzvan Farmache (etapa a 3-a, cu U Craiova), Adrian Vlas (etapa a 4-a, cu FC Vaslui), Cosmin Băcilă (etapa a 7-a, cu Steaua) și Chico (etapa a 13-a, cu FC Brașov). Cele mai multe cartonașe galbene, din totalul de 38, le-au primit Chico, Maxim și Farmache - câte patru. În tur, "Săpăligă" a folosit un lot de 24 jucători, dintre care opt sunt străini: George Curcă (10 meciuri - 0 goluri marcate), Adrian Vlas (8-0) - portari; Florin Maxim (15-2), Cosmin Băcilă (15-1), Răzvan Farmache (14-0), Cristian Șchiopu (11-0), Ion Barbu (10-0), Andrej Rastovac (sloven, 7-0), Vasile Păcuraru (2-0) - fundași; Claudiu Voiculeț (16-0), Gaston Mendy (senegalez, 13-0), Florin Pătrașcu (12-0), Dejan Rusmir (sârb, 11-2), Lucian Pârvu (8-1), Florentin Cruceru (10-0), Ben Teekloh (liberian, 9-0), Marius Nae (6-0), Cosmin Matei (4-0) - mijlocași; Kehinde Fatai (nigerian, 16-0), Francisco Jose Castro Fernandes "Chico" (portughez, 14-4), Dragan Gosic (sârb, 12-1), Willian Gerlem (brazilian, 7-2), Denis Alibec (6-1), Daniel Florea (2-0) - atacanți. Cele mai multe minute le-a jucat Florin Maxim - 1.350 minute, urmat în această ierarhie de Claudiu Voiculeț - 1.259 minute, Cosmin Băcilă - 1.255 minute, Răzvan Farmache - 1.193 minute și Chico - 1.054 minute. Cele mai puține minute le-au jucat Vasile Păcuraru - 11, Daniel Florea - 41 și Marius Nae - 187.