Fatai s-a oprit în optimile Mondialului din Egipt

521
Atacantul nigerian al FC Farul, Kehinde Fatai, nu a trecut cu echipa sa națională de optimile Campionatului Mondial Under-20 din Egipt. "Vulturii" au fost eliminați de Germania, cu 3-2, la capătul unui meci plin de evenimente.
Nigerienii, pentru care Fatai nu a jucat, fiind doar rezervă, au condus cu 1-0 și 2-1, dar nemții, deși rămași în zece oameni în minutul 64, la scorul de 1-1, au avut o revenire de senzație, înscriind golul victoriei în minutul 90+3!
Celelalte rezultate din optimi: Spania - Italia 1-3, Paraguay - Coreea 0-3, Ghana - Africa de Sud 2-1 după prelungiri, Egipt - Costa Rica 0-2, Ungaria - Cehia 2-2 după prelungiri (4-3 la penalty-uri), Brazilia - Uruguay 3-1, Venezuela - Emiratele Arabe Unite 1-2.
Dacă se calificau, africanii întâlneau în sferturi Brazilia, mâine, când se mai joacă Emiratele Arabe Unite - Costa Rica. Astăzi, sunt programate primele două sferturi, Coreea - Ghana și Italia - Ungaria.