Fatai a scos un penalty în Astra - U Craiova 2-2

347
După Sportul Studențesc - CFR Cluj 3-0 și Rapid - Gloria Bistrița 2-0, partide jucate vineri, etapa a cincea a Ligii 1 la fotbal a continuat sâmbătă, cu alte trei meciuri: FCM. Tg. Mureș - Dinamo 2-6 (Fl. Dan 30 - penalty, C. Vancea 67 / Topici 6 - autogol, N’Doye 9, L. Ganea 53, M. Niculae 64, C. Munteanu 88, Andrei Cristea 90+2 - pe-nalty), Astra - U Craiova 2-2 (Popara 35, Rohat 64 - penalty / Al. Pițurcă 28, Ciucă 72) și Pandurii Tg. Jiu - Gaz Metan Mediaș 0-0.
În meciul de la Tg. Mureș, "câinii roșii" au înscris patru goluri în inferioritate numerică, după ce Moți a fost eliminat în minutul 28, la faza penalty-ului gazdelor, 11 m și eliminare acordate însă gratuit. Non-conformistul N’Doye nu s-a dezmințit nici acum, punându-și o mască pe față după ce a înscris!
La Astra - U Craiova, foștii fariști Fatai (vârf) și Pătrașcu (mijlocaș central) au jucat din nou titulari în echipa gazdelor, iar nigerianul, integralist, a scos penalty-ul prin care ploieștenii preluau conducerea cu 2-1. Pătrașcu a evoluat până în minutul 87. După acest egal, antrenorul Craiovei, Aurel Țicleanu, a fost demis.