Farul, scor de forfait contra lui CSM Medgidia

527
FC Farul a câștigat cu 3-0 (2-0) partida amicală disputată, aseară, pe stadionul propriu, contra lui CSM Medgidia, echipă din Liga a III-a. A fost primul meci al noului antrenor al "rechinilor", Constantin Gache, în fața suporterilor constănțeni.

Golurile au fost reușite de M. Nae (min. 8) și Ștefan Ciobanu (min. 38, din pe-nalty, și min. 56). Nae a punctat din careu, după o combinație cu Ciobanu (deschis de Todoran), iar Ciobanu a transformat penalty-ul scos tot de el, iar apoi a înscris foarte frumos din careu, cu capul, la vinclu, după centrarea lui Otvoș.
După marcarea celor două goluri, spectatorii i-au strigat în glumă lui Ciobanu "Fane, ajunge, păstrează-te pentru Steaua!" și "Pupă-i mâna lui Gache că te-a adus la Farul!".
La Farul, nu au putut juca Gerlem, Farmache, care, cu rupturi musculare, ratează și meciul cu Craiova, E. Nanu, Elio (și ei accidentați), Păcuraru, D. Florea, Larie și L. Mihai, folosiți în meciul de Cupă de la Babadag.
La joc, Gache i-a urmărit și pe cei trei fotbaliști aflați în probe, care au intrat la pauză la CSM Medgidia: Cvetkovic și Novakov - fundași centrali, iar Stefanovic mijlocaș ofensiv. La adversarii "rechinilor" (antrenor, Sică Enache) a jucat și portarul Stanca, în partea secundă.
Spre finalul primei reprize, fanii Farului de la tribuna I au dat foc, pe un gard, tricoului căpitanului Stelei, Mirel Rădoi, scandând împotriva militarilor. De asemenea, la final, mai mulți suporteri au discutat cu directorul tehnic farist Ion Marin și cu antrenorii. Fanii s-au arătat nemulțumiți de campania de achiziții și de valoarea adversarilor din partidele de verificare.