Play-off-ul Diviziei Naționale de rugby

Farul s-a pus cu parul pe Steaua și Dinamo

2149

După ce, la Constanța, i-au bătut cu 47-3 pe "câini" și cu 32-23 pe "militari", "marinarii" au recidivat și în Ghencea, dispunând de Steaua cu 29-20,
la capătul unei reveniri spectaculoase.

Farul s-a apropiat la patru puncte de Steaua în clasamentul Diviziei Naționale de rugby, după ce, sâmbătă, în etapa a opta a play-off-ului, constănțenii le-au administrat o nouă înfrângere bucureștenilor, chiar pe terenul lor.
29-20 pentru Farul a fost scorul final, deznodământ care nu era anticipat nici pe departe după cum începuse meciul, cu Steaua la timonă și distanțându-se la 17-0 în prima repriză, în urma a două eseuri (Ioniță, Dascălu) transformate de Dumbravă și a unei lovituri de pedeapsă a aceluiași Dumbravă.
Până la pauză, Farul a reușit însă reducerea diferenței, în urma eseului lui Natriașvili și a transformării lui Filip, astfel că prima parte s-a încheiat cu 17-7 pentru Steaua.
"Marinarii" s-au apropiat și mai mult în debutul reprizei secunde, când Șamkaradze a reușit un eseu (la o fază a lui Alvin Tavana), iar Filip l-a transformat. Scorul devenea 17-14, dar Steaua a replicat imediat prin lovitura de pedeapsă a lui Dumbravă și s-a detașat la 20-14.
A fost însă doar un foc de paie, pentru că "militarii" au rămas în repriza a doua doar cu aceste trei puncte, Farul sprintând în continuare spre o spectaculoasă victorie cu 29-20 grație celor cinci lovituri de pedeapsă ale lui Filip. Farul s-a ales însă și cu trei accidentări, Jantjies, Apostol și Alvin.
În celălalt meci de sâmbătă, campioana Știința Baia Mare a dispus pe teren propriu de Dinamo cu 39-7. În etapa viitoare, Farul joacă la Constanța cu Baia Mare.