Balcaniada de atletism pentru seniori

Fariștii, figură onorabilă la Edirne

227
Atleții și atletele de la CS Farul au participat, timp de două zile, la Campionatul Balcanic de atletism pentru seniori, desfășurat la Edirne (Turcia), unde au obținut două medalii de aur și două medalii de argint.

Astfel, Anca Heltne (antrenor, Gabriel Bădescu) a ocupat locul întâi la arun-carea greutății, rezultat 16.40 m, Adrian Vasile (antrenor, Gabriela Voiculescu) s-a clasat pe prima poziție la săritura în lungime, rezultat 7.79 m, Adrian Dăianu (antrenor, Lenuța Dragomir) s-a poziționat pe locul doi la triplusalt, rezultat 16.35m, iar Cornel Bănănău (antrenor, Marian Ciser) a obținut locul doi cu ștafeta 4x100m, dar și un loc 5, la 110 mg.

Din păcate, Iulian Geambazu (antrenor, Cătălin Ganera), care a concurat la 100 m, a suferit o accidentare și nu a mai putut continua competiția, clasându-se în serii pe locul 6.

"Sunt sigur că putea să obțină un rezultat mai bun, dar se pare că a avut ghinion și s-a accidentat", a declarat expertul sportiv al CS Farul, Dumitru Mihăilescu.