EURO 2016 / Polonia, prima țară calificată în 'sferturi' la EURO 2016

116

Reprezentativa Poloniei este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal din Franța, după ce a învins sâmbătă, la lovituri de departajare, echipa Elveției.

După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1. La loviturile de departajare, elvețianul Granit Xhaka a ratat, iar Polonia s-a calificat.

Polonia a a avut două ocazii prin Milik în prima repriză, iar scorul a fost descis de Kuba Blaszczykowski, cu doar 5 minute înainte de finalul primei reprize, cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la Grosicki.

Elvețienii au fost mai periculoși în repriza secundă, iar după două mari ocazii au decis scorul prin Shaqiri. Lichtsteiner a centrat periculos în careu, iar mingea a fost respinsă până la Shaqiri, care a șutat din prima, din foarfecă, de la marginea careului.

În cele două reprize de prelungiri, ocaziile mai importante au aparținut Poloniei.

De la 11 metri au marcat pentru Elveția: Lichsteiner, Shaqiri, Schar, Rodriguez, iar pentru Polonia: Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski, Krychowiak.