Campionatele Europene de tenis de masă

Eliza Samara, una caldă, alta rece

123

Reprezentativa feminină de tenis de masă a României a debutat, vineri, cu dreptul la Campionatele Europene de la Ekaterinburg (Rusia), printr-o victorie, scor 3-1, în fața Serbiei, partida contând pentru Grupa B.

Punctele României au fost aduse de Bernadette Szocs, Daniela Dodean și constănțeanca Elisabeta Samara.

Szocs a dispus cu 3-0 (11-4, 11-9, 11-8) de Gabriela Feher, în doar 18 minute, Serbia a egalat grație punctului adus de Andrea Todorovic, victorioasă în mod neașteptat în fața Elizei Samara, 3-1 (11-2, 10-12, 11-7, 13-11), după 29 de minute, dar Daniela Dodean a readus tricolorele în avantaj printr-un succes în disputa cu Monika Molnar, scor 3-1 (11-7, 11-7, 5-11, 11-4), în 22 de minute. Ultimul punct a fost adus de Eliza Samara, care a dispus de Gabriela Feher cu 3-2 (13-15, 11-7, 11-8, 9-11, 11-3), după 33 de minute.

Sâmbătă, naționala antrenată de constănțeanul Viorel Filimon va disputa două meciuri, cu Austria (ora 8.00) și cu Franța (ora 17.00).

v v v

Tot la Europenele din Rusia, echipa masculină a României este repartizată în Grupa C. Vineri, tricolorii au întâlnit selecționata țării gazdă, iar sâmbătă, vor înfrunta Austria (ora 8.00) și Suedia (ora 17.00). Primele două echipe din fiecare grupă se calificări în sferturile de finală.