Eliza Samara, eliminată de la Cupa Europei Top 16 la tenis de masă

174

Jucătoarea de tenis de masă Eliza Samara a fost eliminată de la Cupa Europei Top 16, competiție care a avut loc în Elveția, la Montreux.

Constănțeanca a trecut în primul tur de rusoaica Yana Noskova, scor 4-1, și s-a calificat în faza sferturilor de finală. Acolo, Eliza a dat piept cu nemțoaica Petrissa Solja, o jucătoare experimentată, care nu a iertat-o pe sportiva de la malul mării, scor 4-2.
La Cupa Europei Top 16 a fost prezentă și Bernadette Szocz, cea care a fost învinsă în primul tur de olandeza Britt Eeerland cu scorul de 1-4.

Eliza Samara se întoarce, astfel, la Constanța, locul în care își va continua antrenamentele în vederea următoarelor turnee la care va participa.

Samara s-a calificat împreună cu echipa României la Jocurile Olimpice de la Tokyo, care vor avea loc în vara acestui an și speră să se întoarcă cu o medalie din Țara Soarelui Răsare.