Elena Zaharia, eliminată de la Openul Spaniei. Trei românce rămase în concurs

140
Elena Zaharia, eliminată de la Openul Spaniei. Trei românce rămase în concurs - elena-1581022846.jpg

Jucătoarea constănțeană de tenis de masă Elena Zaharia a fost eliminată, ieri, de la Openul Spaniei, în faza 32-imilor de finală.
Sportiva de la malul mării a întâlnit-o pe Charlotte Carey, din Țara Galilor, jucătoare care înaintea partidei era mai slab cotată decât constănțeanca. Din păcate, Elena Zaharia a fost învinsă, scor 1-4, și s-a văzut nevoită să părăsească turneul.

Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Tania Plăian și Daniela Dodean Monteiro sunt singurele sportive din România rămase în cursa pentru medalii.

Elena Zaharia a participat și în competiția rezervată sportivelor Under 21 și a fost eliminată, în sferturile de finală, chiar de compatrioata sa Adina Diaconu, scor 1-3.

Sportiva se va întoarce la Constanța, acolo unde își va continua antrenamentele pentru următoarele competiții la care va participa, sub atenta supraveghere a antrenorului Viorel Filimon, dar și a celorlalte antrenoare care se ocupă de pregătirea jucătorilor de tenis de masă din orașul de la malul mării.