Divizia A la handbal masculin

Echipele constănțene, victorioase în etapa a 12-a

146

HC Farul a învins, ieri, pe LPS Piatra Neamț, scor 37-20, în partida contând pentru etapa a 12-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria A. După prima repriză, gazdele se aflau la conducere, având 10 goluri avans (21-11).

Tot ieri, HC Dobrogea Sud a câștigat în deplasare cu HC Buzău, scor 30-20. HCD continuă să fie liderul Seriei A, cu 30 de puncte, iar HC Farul se regăsește pe locul șase, cu 21 puncte. Rezultatele etapei sunt: GSIP Moreni - CSU Suceava 17-52, CSM București II - CS Vicov Bucovina 42-25, Poli Iași - Atletico Alexandria 33-14. Partida dintre CSU Târgoviște și CSM Cimentul Bicaz va fi reprogramată. Știința Municipal Bacău a stat, Teleorman Alexandria retrăgându-se din campionat.

În ultima etapă din tur, HC Dobrogea Sud va juca acasă, sâmbătă, de la ora 11.00, cu CSM II București, iar HC Farul, pe terenul celor de la Vicov Bucovina.

În altă ordine de idei, HCD a reușit calificare în sferturile Cupei României, după ce au dispus, vineri seara, de Potaissa Turda, scor 39-32.