Echipa naţională, umilită în Norvegia. Pe ce loc se află România

108

Echipa naţională a României s-a făcut de râs în partida cu Norvegia, jucată în deplasare la Oslo, care a contat pentru etapa a 3-a din Grupa B1 a Ligii Naţiunilor.

Norvegienii au jucat un fotbal magistral iar starul Erling Haaland a demolat apărarea construită de Mirel Rădoi.

La pauză tabela arăta deja 2-0 pentru Norvegia după ce Haaland a deschis scorul în minutul 13, iar coechipierul său din atac, Alexander Sorloth a dublat avantajul pe tabelă în minutul 39.

După pauză, „tricolorii” au continuat să nu arate nimic iar Haaland a înscris din nou în minutul 64, pentru ca tot el să stabilească scorul final zece minute mai târziu, 4-0 pentru Norvegia.

În urma acestui rezultat România ocupă locul 3 în Grupa B1 cu 4 puncte în timp ce Norvegia este pe 2, cu 6 puncte la egalitate cu liderul Austria.

Miercuri, 14 octombrie, România va juca pe teren propriu cu Austria. Pentru a avea o prestaţie bună în faţa austriecilor „tricolorii” trebuie să îşi schimbe atitudinea pe care au avut-o la meciurile cu Islanda şi Norvegia şi să încerce să obţină toate cele trei puncte puse în joc.