Două medalii pentru luptătorii constănțeni, la Grand Prix-ul de la Nisa

365

Sportivii români au reușit nouă clasări pe podium, weekend-ul recent încheiat, la Grand Prix-ul de lupte "Henri Deglane" de la Nisa (Franța), printre protagoniști aflându-se și doi constănțeni.

La greco-romane, cel mai bun rezultat a fost obținut de sportivul de la CS Farul Constanța, Florin Tița - locul doi la cat. 55 kg. Celelalte două medalii au fost cucerite de Vlad Mariea și Leonard Berei - locul trei la cat. 77 kg, respectiv cat. 130 kg.

Vineri, în prima zi de competiție, la feminin, mangaliota Andreea Beatrice Ana (Steaua București) a ocupat primul loc la cat. 53 kg, Adina Popescu s-a situat pe poziția secundă la cat. 65 kg, iar Kriszta Incze a fost a treia la cat. 62 kg. Sâmbătă, la lupte libere, Maxim Vasilioglu (cat. 74 kg) a ocupat locul al doilea, ca și Omar Nazhmudinov (cat. 79 kg), în timp ce George Bucur s-a clasat pe locul al treilea la cat. 65 kg.