Delta Tulcea s-a impus în amicalul cu Viitorul

2252

Divizionara secundă Delta Tulcea a învins cu 3-1 FC Viitorul Constanța (Liga a III-a), într-un amical disputat, sâmbătă, pe terenul sintetic al Academiei de Fotbal "Gheorghe Hagi".
Constănțenii au condus cu 1-0 la pauză, după ce, servit de Durbac, Chirilă a punctat în minutul 2, pe lângă portarul Pârvu. Delta a întors meciul după pauză. V. Crețu a egalat în minutul 52, profitând de o indecizie a portarului Popa, iar N. Crețu i-a adus pe tulceni în avantaj, în minutul 54, cu un șut din careul mic. Scorul final a fost stabilit de Costescu, în ultimul minut, după ce atacantul lui Gache a driblat și portarul. Au arbitrat Gelu Dimaca, Cosmin Stoian și Sebastian Stoianof (toți, din Constanța).
Imediat după acest meci, a mai avut loc o altă confruntare de verificare, între juniorii republicani A de la Viitorul și o echipă a Viitorului formată din fotbaliști care au evoluat mai puțin sau deloc în disputa precedentă. Echipa de Liga a
III-a a câștigat cu 4-0 (Cârstocea 16, Benzar 21p, 42, Mihociu 28), proaspăta achiziție Romario Benzar (internațional de juniori) reușind primele sale goluri la Constanța.

FC Viitorul - Delta Tulcea 1-3
Au marcat: Chirilă (2) / V. Crețu (51), N. Crețu (54), Costescu (90)
FC Viitorul (antrenor, Cătălin Anghel): C. Popa (55 Buzbuchi) - Rusu (72 Militaru), I. Posteucă, Răvoiu, Olteanu (62 I. Lupu) - Florea (69 Dimcea), Banoti (65 Pavăl), Durbac (59 Cârstocea) - R. Lupu (72 Șt. Sandu), Hertu (36 Stanciu), Chirilă.
Delta (antrenor, Constantin Gache): Pârvu - Peteleu, Mișilaricu, Grigorov, L. Ștefan - V. Crețu, Coconașu, Mărginean, N. Crețu - E. Nanu, Borza. Au mai jucat: Olteanu, Macare, Postelnicu, Costescu, Andrei, Judeanu, Senin, Bratu, Horovei, Lucan și Filip.

FC Viitorul - FC Viitorul juniori A 4-0
Au marcat: Cârstocea (16), Benzar (21p, 42), Mihociu (28)
FC Viitorul: Buzbuchi - Boritz, Bubuleandră, Mihociu, I. Lupu - Cârstocea, Benzar, Evdochim - Pavăl, Stanciu, Șt. Sandu. A mai jucat Ștefănescu.
FC Viitorul juniori A: Alexe - Cureteu, Blăniță, Crișan, Blănaru - Nicolescu, Zevedei, Diaconu - Dan, Marinkovic, Sin. Au mai jucat: Eracai, Roman și Moldovan.