"Delfinii" de la Palatul Copiilor au ratat podiumul Naționalelor Școlare

159

Sportivii secției de natație din cadrul Palatului Copiilor Constanța au participat, în perioada 5-7 mai, la Campionatele Naționale Școlare, desfășurate la Reșița.

Delegația deplasată de antrenorul emerit Octavian Tileagă a fost formată din 13 sportivi, însă niciunul nu a reușit să urce pe podium. Din păcate, competiția a fost dată peste cap de defectarea cronometrului electronic, iar în această situație, sosirile s-au realizat "vizual", cu ajutorul unui arbitru.

Cel mai aproape a fost Vlad Andrei Rogoveanu, care a terminat pe locul 4 în două probe (50 metri și 100 metri spate), foarte aproape de podium fiind și Briana Petrescu, în cadrul probei de 50 metri bras.

"Copiii și-au realizat noi recorduri personale, însă nu au putut să atingă podiumul. Acest lucru este și un efect al deselor întreruperi de pregătire. Cu atâtea libere și sărbători legale, și-au pierdut ritmul. În mod normal, ar fi trebuit să ne întoarcem cu 3-4 medalii", a declarat antrenorul Octavian Tileagă.